Замерзлий день
ВЕРЛІБР РОЗУМІННЯ
ЗАМЕРЗЛИЙ ДЕНЬ
Війна снігами йде гола й боса,
Замерзлий день і кривавий слід,
Скоринку кришить, уголос просить:
«Ціп-ціп, хто змучивсь, оглух, осліп!»
Поїжте хлібця, шановні люди,
Прийдіть усі, хто від бід сумні,
Війна вас втішить, війна полюбить,
Куди ж вам дітися без війни?»
Війна снігами йде гола й боса,
Замерзлий день і кривавий слід:
«Навіщо вас бережу, бідося,
Від туги злої та марних літ?
Справляли лежні, справляли сидні,
Вже у пилюці геть зацвіли,
Мені ж вас шкода, немає сили,
Ану ж бо, встали, ану пішли!
Ану гуртом, з усіх ніг за мною,
Сліди топчи, кров у ямку злий,
А хто не хоче піти з війною,
Той і приляже в сирій землі.
Лежи мішком, наче впав з обозу,
Не пам'ятай, що там, як і де…»
Війна снігами йде гола й боса,
Кривавий слід і замерзлий день.
Постривай, не стріляй, опусти злісний ствол,
Адже нині — ти ще пам'ятаєш? — Різдво!
Чи не все там одно, за яким воно стилем?
Що мовчиш? Що стріляєш? Звіряче єство?
Постривай, не пиши, видаляй-но цей пост,
Бо у ньому отрута й смердючий компост,
Адже нині — ти ще пам'ятаєш? — неділя…
Що мовчиш? Публікуєш? І срач-пилосос?!
Постривай, не здавайсь, не тремти, не біжи,
Бачиш — скрізь вороги. Скрізь ворожі ножі.
А родина та друзі — за спиною в тебе…
Що мовчиш? Що, не чуєш? Крик: «Допоможи!»
Постривай, не пиши, не біжи, не стріляй,
Поки небо горить і кружляє земля,
Відмовляйся від чогось, що стане дровами
В топці пекла, що вічно чортів забавля.
БАЛАДА ТАКОЇ ЛЮДИНИ
Кажуть, десь є дракон, всіх драконів страшніш,
Їсть старих і малих, їсть корову та миш,
Що не замок — невдовзі руїни одні,
З пащі лине вогонь, і в очницях вогні.
Кажуть, десь там є троль, чисте втілення бід,
Ґвалтівник, людожер, розбишака-сусід.
Будь ти лицар чи швачка, жебрак чи купець, —
З будь-кого троль наварить собі холодець!
Кажуть, десь ще є відьма — хай лихо мине!
Смак поганий у неї та око дурне,
Проклинає усіх, лиходійка руда,
І куди тільки плюне, там миттю біда.
Кажуть, є ще на світі людина така,
Що з його голови найстрашніше стіка,
Відьма, троль і дракон — то забавка пуста,
Якщо він раптом вирішить: час вже настав.
І той час наступає на місто ордою,
І дітей у бараках годують бурдою,
І з кінцями не сходяться більше кінці,
Й бенкетують у темряві старці-мерці.
І людина така каже: «Так, я такий!»
І руїнам шле радісний помах руки,
І усміхнене щастя не сходить з лиця
У старого мерця.
ВЕРЛІБР РОЗУМІННЯ
Коли нічого не розумієш,
Ну геть не розумієш
І не світить,
Починай говорити.
Говори гучно, виразно, вголос,
Що хочеш, що спаде на думку,
Ляже на язик.
Сон рябої кобили, дурня, маячня,
Головне, не зупиняйся,
Й вони прийдуть.
Почнуть слухати, кивати, погоджуватися,
Розуміти,
Сперечатися, заперечувати, не погоджуватися,
Розуміти,
Зневажати й хвалити, підносити й топтати,
Розуміти все-все,
До останньої краплі,
А останньої не буде,
Тому що ти не зупиняєшся,
Тому що не буває,
Щоб говорили без поняття,
Так довго, й без поняття,
Так голосно, й без поняття,
Так виразно, й без поняття,
Погоджувались і сперечалися,
Зневажали та хвалили просто так.
Ти тільки не замовкай,
Якщо почав, не зупиняйся.
Інакше не встигнеш озирнутися
У тиші,
Як тебе зрозуміють до кінця,
Висмокчуть, як павук муху,
Й викинуть порожню оболонку,
Щоб розуміти когось іншого,
Поки він говорить.
А ти залишишся наодинці з собою,
Згадаєш, що не розумів,
І зараз не розумієш,
Ну геть не розумієш,
І не світить.
Що тепер, у вир головою?
Починай говорити.
«Ось, — каже, — бач, я правда,
Правда ж, мені ви раді?
Де вихвалянь рулади?
Де нагород ефект?»
Гімни ревуть Орфеї,
Porsche дарують феї,
Склавши в рюкзак трофеї,
Далі йде чесний фейк.
БЛЮЗ НА ДВОХ
Сідай-но поряд, братку, та будем пити, поки горло є,
Сідай-но ближче, братку, та будем пити, бо в нас горло є,
Раз вже пішла така п'янка, так є й у долі горлянка,
Мені казали, вона поруч стає.
Бери гітару, братку, та заспіваймо, поки сили є,
Пройдись ладами, братку, та заспіваймо, бо ще сили є,
Які, ти кажеш, в нас сили, коли від крику осиплі,
Я відповім: співай, не парся, oh yeah!
Згадаймо наших, братку, в змозі ми згадати усіх,
Ось хліб на склянку гірку — та сипонемо імена, наче сіль,
Свої завжди зі своїми, та імена разом з ними,
Війна-падлюка пре на нас звідусіль.
Усі паролі, братку, ми зберегли — в сирій землі, у хмарках,
За що боролись, братку, те й зараз маємо — в землі, у хмарках,
Які, до біса, паролі, коли у цирку гастролі,
І у жонглера дві синиці в руках.
Сідай-но поруч, братку, співай та пий, хай грець падлюці-війні,
А зрада — покруч, братку, суцільна піна, а не хвиля, ні,
Ще нині разом ми, звісно, в нас є горілка та пісня,
І ми не лаємо часи навісні!
ВЕРЛІБР ВЕРЛІБРУ
Зараз у моді верлібри,
Віршами вважаються тільки вони,
Все інше — архаїка,
Бабусин мотлох,
Дідове канотьє.
Рима — поганий тон,
Ритм — пережиток минулого,
Залишилося тільки з'ясувати,
Який безформний рядок краще —
Довгий чи короткий,
Яка відсутність рими прекрасніша —
З натяком чи без.
Свобода самовираження —
Так вони кажуть,
Геть умовності та рамки!
Й навіть часом кажуть —
Геть розділові знаки!
Постмодернізм, гіпермодернізм,
Суперпуперлупермодернізм
І ще, здається, мешап,
Чим би він не був.
Іду, співаю:
«Вгору-вниз, модернізм,
Вірю, влип — двері у верлібр!»
Випадкова рима,
Хиткий ритм,
Дідове канотьє,
Хвацько збите на потилицю.
А міф старий вже змінюється знову,
Проспектів назви — всі з нової ноти,
І в пам'ятника голова нова
Красується, мов модерновий то̀тем,
А поруч хтось розумний, вічний воїн,
Все пише електроном у блокнотах
Розумникам, і зраду викрива.
І літери — сторо̀жами конвою,
Абзаци — штурмові загиблі роти,
І в захваті волають ідіоти,
І стогін, наче пісню, хор співа.
Та міф новий змінився на новий,
На найновіший. Був чужий, став свій,
Свій в чужі пошився. Вий, не вий,
До змін наступних нулик діловий
Себе, бач, одиницею вважає.
І війни брязкотять,
І в'ються жахи,
І Ної знов ковчеги в шторм ведуть,
Тварюки в трюмі комбікорм жеруть,
А дехто їсть сусіда.
Параноїк
Одвічно правий, хоч не лізе в Ної.
Ми вже казали: нулик діловий.
І стежить запопадливий кривий
За вірними сліпими.
Дощ стіною.
…якщо цей допис негучний
Раптово прозвучить
І більше лайків набере,
Ніж зичний політсрач,
Здивований цим буду я
Та рішення прийму,
Що світ цей, може, й не лайно
І хай собі живе.